Aşırı Yağlı Cilt Nedenleri Nedir?
27 Haziran 2024

Aşırı Yağlı Cilt Nedenleri Nedir?

Aşırı Yağlı Cilt

Aşırı yağlı cilt, birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Ciltte aşırı sebum üretiminden kaynaklanır ve bu durum tıkanmış gözeneklere, sivilceye ve akneye neden olan kir maddelerin birikmesine yol açar. Cildin aşırı yağlı ve aşırı parlak olması, birçok kişinin, özellikle genç kızların, kabus dolu günler yaşamasına sebep olabilir. Ergenlik çağına kadar kadın ve erkek cildinin yağ ve nem dengesi bakımından normal olduğu kabul edilir. Ancak 14-15 yaşlarında cinsiyet hormonlarının faaliyete geçmesiyle işler tamamen değişir. Pürüzsüz ve saydam çocuk cildi, bu geçiş döneminde yağlanma eğilimi gösterir. Cilt tipleri bu dönemde değişir ve bazı kişilerde aşırı yağlı cilt ortaya çıkar. Aşırı yağlı ciltler, kurutucu ve tahriş edici bakımlar yapılmadıkça kolay kırışmaz ve daha güzel görünebilir. Bu açıdan bazı avantajları bulunmaktadır. Cildinizin tipi, ergenlik, hamilelik, menopoz dönemlerinde ve ara mevsimlerde değişebilir. Özellikle sonbahar mevsiminde yağlanma artar.

Cilt Neden Aşırı Yağlanır?

Cildin aşırı yağlı olması çoğunlukla kalıtsaldır. Cilt temizliğinin ihmal edilmesi, yanlış kozmetik ürünlerin kullanılması, yanlış cilt bakım ürünleri ve aşırı stres gibi faktörler cildinizin aşırı yağlanmasına sebep olabilir. Stres ve uykusuzluk da cildin yağlanmasını geçici olarak artırabilir. 'Sebum' adı verilen bir yağ tabakası cildinizi kaplar ve normal miktarda sebum üretimi yararlı ve gereklidir, çünkü cildinizin nemini artırır. Ancak aşırı sebum üretimi, ölü cilt tabakası ile birleşerek gözenekleri genişletir ve siyah nokta, sivilce ve akne oluşumuna neden olur. Aşırı yağlı ciltlerde yağ bezelerinin sayısı normal ciltlerle aynıdır, ancak yağ üretimi ve salgısı daha yüksektir. Aşırı yağlı cilt her yaşta farklı sorunlara neden olur. Örneğin, gençler sivilce, siyah nokta ve akne ile uğraşırken, 30 ve 50 yaş arasında gözeneklerin genişlemesine neden olabilir ve bu durum cildin kalınlaşmasına ve matlaşmasına yol açar. Ayrıca, ciltte gözeneklerin büyümesi ile sarkma da meydana gelir.

Aşırı Yağlı Cilt Nedenleri

  • Kullanılan ilaçlar cildin daha fazla yağlanmasına sebep olabilir.
  • Yanlış kozmetik ve bakım ürünleri kullanımı.
  • Kişide bulunan bazı hastalıklar aşırı cilt yağlanmasına sebep olabilir.
  • Cilt yağlanma sebebinin en önemli maddesi, ergenlik döneminde yağ salgısının yüksek seviyeye çıkmasıdır.
  • Yağ bezelerinin hormonlar sebebiyle düzensiz salgılanması aşırı cilt yağlanması yapar.
  • Tüketilen besinler ciltte yağlanmayı çok fazla artırabilir. Yağlı yiyecekler sebum miktarını etkileyebilir.
  • Bilinçsiz şekilde alınan ve kullanılan kapatıcılar ve fondötenler ciltte aşırı yağlanmaya neden olur. Katı kapatıcı fondötenler ciltte yağlanmayı artırabilir.
  • Yapılan diyetler, özellikle zayıflamak için yapılanlar, zaman zaman ciltte aşırı yağlanma yapabilir. Yetersiz gıda ve vitamin alımı bunun sebebidir.

Cildinizin yağ dengesini korumak ve aşırı yağlanmayı önlemek için doğal cilt maskeleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca, mutlaka uzman bir doktora danışarak uygun ürünler kullanmanız önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Cilt Soyma Neden Yapılır?

Cilt Soyma Neden Yapılır?

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Haber Bülteni