Prp Cilt Prp İşlemi Güvenli Bir Uygulama Mıdır?
20 Haziran 2024

Prp Cilt Prp İşlemi Güvenli Bir Uygulama Mıdır?

Prp kelime anlamı olarak, trombosit ve pıhtı hücresi bakımından zenginleştirilmiş plazma uygulamasının kısaltılmış ismidir. Son yıllarda çok fazla gündeme gelen ve tercih edilen bir cilt gençleştirme yöntemi olan Prp, hastadan alınan 20 cc kanın santrifüj yöntemi ile bazı değerli vitaminler ile zenginleştirilerek tekrar kişiye geri verilmesidir. Kişinin kendi kanından elde edilen serum, küçük miktarlarda kişinin cildinde ihtiyaç duyduğu yerlere enjekte edilerek yapılır. Dokularımızda ve hücrelerimizde bir zarar oluştuğu zaman, kanımız pıhtı hücrelerini zarar gören bölgeye yükleyerek kendi içinde bir tedavi süreci başlatır. Prp işlemi de özel olarak seçilmiş pıhtı hücrelerinin cilde yüklenmesidir.

Prp Uygulamasının Amacı ve Cilde Faydaları

Prp uygulamasında amaç, zarar görmüş tüm dokuların iyileştirilmesi ve etkin hale getirilmesidir. Prp yöntemi ile elde edilen serum, pıhtı hücreleri ve kolajen oluşumunu tetikler. Prp serumu cildin alt katmanlarına verildiği için son derece etkilidir. Prp, derinin çok hızlı bir şekilde yapılanmasını sağlayarak, yılların ve güneşin UV ışınlarından kaynaklanan zararlı etkileri gidermeye yönelik çalışır. Bir nevi geriye dönüş olarak da kabul edilebilen bu işlem sayesinde kırışıklıklar yok olur, çöküntüler giderilerek cilt gençlik zamanlarındaki esneklik, parlaklık ve canlılığına geri döner.

Prp uygulaması medikal bir uygulama olup mutlaka tecrübeli bir doktor tarafından hastane koşulları altında yapılan bir işlemdir. Çoğu hastalığın ve enfeksiyonun kan yolu ile bulaşma özelliği göz önüne alındığında, konunun ciddiyeti ve önemi çok daha net anlaşılacaktır.

Prp Uygulaması Nasıl Yapılır?

Prp uygulamasında iki farklı kan ürünü elde edilmektedir:

  • Prp: Kanın pıhtılaşmasını sağlayıcı madde.
  • Trombin: Kandan elde edilen trombositlerin bir dolgu maddesi olarak kullanılmasını sağlayan madde.
Bu ikisi bir arada tecrübeli ellerde uygulandığında, ortaya çıkan sonuç son derece olumlu ve etkisini hemen gözle görülür bir şekilde gösterecek kadar etkilidir. Prp, kişinin kendi kanından üretilen bir madde olduğundan maliyeti çok fazla değildir. Deri yaşlanmasında inanılmaz bir biyolojik süreç başlatır. Savunması zayıflamış cildi tetiklemek suretiyle zamanın ve çevrenin negatif etkilerine karşı ciltte bir savaş başlatır.

Prp ve Kök Hücre Tedavisi Arasındaki Farklar

Cilde yapılan Prp uygulaması çoğu zaman kök hücre tedavisi ile karıştırılabilmektedir ya da pek çok kişi Prp'yi bir kök hücre tedavisi sanmaktadır. Prp uygulaması bir kök hücre tedavisi değildir. Prp uygulamasından sonra deride oluşan fibrin ağları, kök hücreleri kendine doğru çekerek çalışmalarına yardımcı olur.

Prp İşlemi Güvenli Bir Uygulama mıdır?

Prp uygulaması cilt için özellikle yüz, boyun, dekolte bölgesi ve eller üzerinde kullanılmaktadır. Cilt için göz altı bölgesinde ve lekelenmelerde de son derece pozitif sonuç vermektedir. Aynı zamanda, deri kırışıklık oluşmuş bölgelerde adeta bir dolgu işlevi görerek, ciltteki hacim kayıplarını giderme özelliğine sahiptir. Prp içeriği, kişinin kendi materyali olduğundan herhangi bir yan etki oluşturma durumu da söz konusu olmaz. Prp işleminin özel bir kiti olduğundan dolayı bir alerji riski ya da bulaşıcı bir hastalık riski yoktur. Kendi içinde güvenli bir uygulama olup, işlemi yaptırdığınız yerin bu konuda son derece hijyenik ve profesyonel olması gerekir.

Prp Cilt Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Ciltte Kaşıntı Nedenleri?

Ciltte Kaşıntı Nedenleri?